askerlikte duhulü ne demek? - Ne Demek Nedir

askerlikte duhulü ne demek?

Duhulü, Türkiye’de erkek vatandaşların askerlik hizmeti için belirlenen tarih ve saat dilimidir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Asker Alma Kanunu gereğince 20 yaşından gün almış tüm erkek vatandaşlar ister yedek subay, astsubay adayı, er, erbaş, erbaş adayı veya bedelli asker olsun, her yıl belirlenen duhulü tarihinde askerlik görevlerine başlamak üzere birliklerine katılmak zorundadır.

Duhulü tarihleri, Milli Savunma Bakanlığı tarafından her yıl açıklanır ve genellikle Ocak ve Temmuz aylarında olur. Açıklanan tarihlerde askerlik süresi boyunca görev yapacak olan askerler, askeri birliğe kaydolmak için belirlenen duhulü tarihinde askerlik şubelerine başvurarak askerlik süreçlerine başlarlar.

Duhulü tarihinden önce askere gitmek üzere hazır olan erkeklerin, askerlik tercihlerine göre birlikleri için duhulü tarihlerini takip etmeleri ve belirtilen tarihlerde birliklerine katılmaları gerekmektedir. Duhulü sürecinde, askerlerin fiziki ve psikolojik muayeneleri yapılır, askerlik görevlerine uygun olup olmadıkları değerlendirilir ve eğitim süreci başlar.

Duhulü tarihleri, askerlik konusunda ilgili resmi makamlar ve medya aracılığıyla duyurulur. Adaylar, kendilerine verilen duhulü tarihlerine uygun olarak askeri birliklerine katılarak askerlik sürecine başlarlar.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam vermek ister misiniz?